" سال 1398 ؛ رونق تولید "                                      

صفحه اصلي|منشور کاری|پست الكترونيكي|English|حفظ حریم شخصی|توافق سطح خدمات
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? اخبار > توانمند سازی مهارتی جامعه با تکیه بر اراده ملی یک ضرورت است


نسخه چاپي ارسال به دوست

علی اوسط هاشمی:
توانمند سازی مهارتی جامعه با تکیه بر اراده ملی یک ضرورت است

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در مراسم تکریم و معارفه مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد بر توانمند سازی مهارتی جامعه با تکیه بر اراده ملی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مراسم تودیع و معارفه مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد، با حضور علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان، سید مسعود عظیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری دوازدهم آذر ماه در محل اداره کل استان برگزار شد.

هاشمی در این مراسم  گفت: امروز در جامعه ای زندگی می کنیم که همه افراد آن نگاه به پیشرفت و ترقی دارند و انسان به عنوان محور تغییر و تحول، منزلت و کرامت دارد.

هاشمی افزود: بدون شک محصولی که زائیده فکر، دانایی و خرد باشد و از بزرگی فکر و عنصر خلاقیت، ابداع و نوآوری، دانش فردی و جمعی سرچشمه بگیرد وابسته به اقتصاد مبتنی بر منابعی مانند نفت، گاز و طلا و .... نخواهد بود و در مسیر توسعه و پیشرفت قرار می گیرد.

وی خصوصیات چنین جامعه توسعه یافته ای  را مشارکت، رفتار سنجیده و قاعده مند عنوان کرد و افزود: در چنین جامعه ای افراد به دنبال تعدی حقوق یکدیگر نبوده و با تأسی به آیه اوصيکم بتقوي الله و نظم امرکم همه بر موضع نظم قرار گرفته و قانون دارای قامتی بلند می شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید به دنبال فرصت و موقعیت بر گرفته از صلاحیت حرفه ای  باشیم تا با توانمندی به کمک جامعه و رفع معضل بیکاری بشتابیم و از عهده توانمند سازی آحاد جامعه براساس نیاز امروزشان بر آییم.

وی گفت: باید از کهنگی و غبار نشسته بر آموزش های مهارتی عبور کرده، خود را به ضرورت تغییر منطبق با سرعت دانش و تکنولوژی روز دنیا نائل کنیم که این مهم در گرو بودن بر یک موضع فعال است.

علی اوسط هاشمی، با اشاره به آغاز به کار و راه اندازی شورای مهارت و اشتغال استان یزد، تصریح کرد: با ابلاغ احکام شورا توسط استاندار، زمینه های جهش در استان یزد فراهم شده و در برابر افراد جویای شغل حرفی برای گفتن خواهیم داشت و علاوه بر آن می توانیم نزد اهل رأی و نظر، کرسی و تریبون را برای برون رفت از شرایط حاکم بر جامعه و مشکل بیکاری به دست آوریم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: برای رسیدن به این مهم بر تکیه بر توانمندی های درون سازمانی و استفاده از توانایی های برون سازمانی تأکید کرد.

وی یزد را مهد مهارت کشور عنوان کرد و گفت: در استان یزد اندیشیدن به کار از خانه تا موقعیت اجتماعی، استفاده حداکثری از وقت برای بودن در موضع نقش حاصل از مهارت خویش، استعداد و توانمندی فردی به خوبی نمود دارد که با اجماع این توانایی محلی می توان ظرفیت منطقه ای و ملی را غنی و پربار کرد.

علی اوسط هاشمی از معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد خواست تا با ایجاد زمینه های همکاری بر مبنای طرح آمایش استان، اسناد بالادستی و پیش بینی سرعت رشد و دانش در ده سال آتی، سند مهارت استان را تدوین کنند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: به برکت پیشرفت روزافزون دانش و تکنولوژی، تحول عظیمی را در جامعه امروز شاهد هستیم. تطبیق با نوآوری و تکنولوژی، ثبات را از مهارت می ستاند که مربیان و رؤسای مراکز آموزشی و مهارت آموزان ما همه باید متأثر از اقتصاد رو به تحول و نوآوری باشند.

وی در ادامه افزود: با نگاه قدیمی و کهنه نمی توان در بازار حضور داشت و حضور موفق در بازار قیمت و هزینه خاص خود را دارد، اینجا سخن از صلاحیت حرفه ای است.

هاشمی در ادامه با تأکید بر بازنگری، نقد جدی و نوآوری همراه با انعطاف پذیری گفت: ابتدا باید صلاحیت حرفه ای خود را به اثبات رسانیم، نمی توانیم  بپذیریم که سرفصل های آموزشی ما در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مدام در حال به روزرسانی نباشند.

وی با بیان این که ادبیات و نگاه جهان همواره رو به تغییر و تحول است، گفت: برای تغییر و مؤثر بودن باید با انعطاف و به دور از تعصب از آنچه هستیم عبور کنیم.

معاون وزیر تعاون افزود: بی مهارتی از مهم ترین عوامل بیکاری در کشور است، مهارت دامنه ی وسیعی از دانش هایی است که بخشی از آن منجر به اشتغال و بخشی نیز منجر به پایداری حکومت ها می شود. این که چگونه مهارتی را به کار ببریم تا مملکت را بسازد و کشور را در مسیر رضایت، رفاه و سعادت پشتیبانی کند، مهم است.

هاشمی با بیان این که توانمندسازی جامعه، یک ضرورت ملی است، گفت: به توانمندسازی با اراده ملی باید فکرد کرد و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بخشی از این مسئولیت را برعهده دارد.

وی خطاب به کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد گفت: پرچم دار مهارت در استان یزد باشید، با خلاقیت، مهارت و کار در استان به اداره ای بیندیشید که محل رجوع باشد، برخی از استانداردها از جمله در حوزه آب و آبیاری برای کشور تدوین کنید.

معاون وزیر تعاون افزود: امروز، نتیجه مدرک گرائی در کشور مشهود است. باید به ضرورت تغییر در ساختار آموزشی برسیم. اوج بیکاری امروز نتیجه ناکارآمدی است که بخشی از این ناکارآمدی را باید در نظام آموزشی کشور جستجو کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خطاب به کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد گفت: امروز باید به مهارت گرائی بیندشیم، وزن دادن به مهارت وظیفه شماست، باید به وزن اجتماعی مهارت در جامعه فکر کنید.

وی با تأکید بر تغییر نگاه از اشتغال در بخش دولتی به سمت خصوصی گفت: در حوزه اشتغال باید به سمت اصناف، واحدهای صنفی و کشاورزی برویم. زیرا راه عبور از فقر، حاشیه نشینی و کهولت نیروی انسانی و حفظ کرامت انسانی  بودن در موضع اشتغال است.

هاشمی با بیان اینکه یزد شهر انسان هایی فرهیخته است یاد و خاطره آیت الله محمد صدوقی و سید روح الله خاتمی، را گرامی داشت و از این بزرگان به عنوان سرمایه ملی کشور یاد کرد و افزود: این دو بزرگ سرمایه انسانی ارزشمند و حلقه وصل هستند که خدمات آنان همواره منشاء اثر بوده است.

در خاتمه این مراسم از خدمات علی افضلی، مدیرکل سابق اداره کل یزد، تقدیر و با اهداء حکمی از سوی علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور،امیر سعید مصباح به سمت مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد منصوب شد.


تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٢ آذر ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ٢٠:٥٣ | تعداد نمایش خبر : 1458
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

صفحه اصلي|معرفی سازمان|منشور کاری|پست الكترونيكي|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 8766092 | بازديدکنندگان امروز: 2750 | کل بازديدکنندگان: 119836243 | بازديدکنندگان آنلاين: 8 | زمان بارگزاري صفحه: 0.3910 ثانيه