نسخه چاپي ارسال به دوست

علی اوسط هاشمی:
شعبه مرکز تربیت مربی در استان کرمانشاه ایجاد می شود

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در شورای مهارت استان کرمانشاه خبر داد: به منظور رونق اشتغال در استان، شعبه مرکز تربیت مربی آموزش فنی و حرفه ای را در کرمانشاه  ایجاد می کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، علی اوسط هاشمی،  رئیس سازمان در نشست شورای مهارت استان کرمانشاه که با حضور استاندار برگزار شد، اظهار داشت: این استان پیشتاز دفاع از کشور و انقلاب است و در زمانی که دیگر نقاط کشور در مسیر پیشرفت قرار داشتند، مردم این استان مشغول بازسازی بودند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: نگاه ما باید به ارزش اجتماعی مهارت باشد و منزلت کار را در جامعه افزایش دهیم. در حال حاضر همه ارزش ها در دانشگاه متمرکز شده است و تمام نیاز جامعه از طریق دانشگاه قابل جستجو نیست.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با جذب نیروی کار،  نیازمند بازنگری اساسی در کشور هستیم، عنوان کرد: امروز تمایل کمتری به کار کارگاهی وجود دارد و افراد متخصص در صف استخدام در دستگاه های دولتی هستند.

هاشمی افزود:  امیدوارم در استخدام‌ نیروی کار، صلاحیت حرفه‌ای افراد،  اولویت و ملاک پذیرش باشد.

رئیس سازمان آموزش  فنی و حرفه ای کشور با تاکید بر اینکه باید در استان هایی همچون کرمانشاه موضوع اشتغال زایی را با جدیت دنبال کنیم، گفت: به عنوان مثال ما در عسلویه صنایع سیاری ایجاد کرده ایم اما با توسعه فاصله دارد زیرا نتوانستیم مهارت لازم را گسترش دهیم.

هاشمی یادآور شد: گروه های موثر و مرجع در جریان سازی باید برای عبور از بیکاری و رسیدن به مهارت آموزی متحد شوند.

وی با اشاره به اینکه زیر ساخت های کرمانشاه قدرتمند است اما تجهیزاتی قدیمی دارد، گفت: امروز جامعه تحصیل کرده دانشگاهی نیز برای مهارت آموزی به سمت آموزش های فنی و حرفه ای آمده اند که جای امیدواری برای خروج این قشر از انسداد و چاره اندیشی برای رسیدن افراد به اشتغال دارد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور یادآور شد: آموزشگاه های فنی و حرفه ای استان در راستای توانمندسازی و رسیدن به اشتغال آمادگی‌کامل دارند.

معاون وزیر تعاون با بیان این که شعبه مرکز تربیت مربی آموزش فنی و حرفه ای در استان کرمانشاه ایجاد
می شود، گفت:
این مرکز یک دپارتمان تخصصی خواهد بود و مربیان آموزش فنی و حرفه‌ای استان های غربی در این مرکز آموزش خواهند دید.

هاشمی با بیان اینکه ۲ هزار استاندارد آموزشی جدید در کشور در حال تدوین است، افزود: هفت استان بر پایه مهارتی پایین را به عنوان اولویت اول انتخاب کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه کرمانشاه پایلوت این هفت استان برای کاهش نرخ بیکاری از طریق مهارت آموزی خواهد شد، افزود: طرح های مطرح شده در این‌ راستا را می توانیم در قالب یک‌ پروژه ملی با قدرت دنبال کنیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور عنوان‌ کرد: برای اینکه در این مسیر، کرمانشاه به صورت جهشی حرکت کند از ظرفیت مرکز تربیت مربی کرج نیز برای کمک به این استان استفاده می کنیم.

وی افزود:  براساس توافقی که با وزارت آموزش و پرورش داشته ایم،  دانش آموزان متوسطه  در صورت دریافت گواهی نامه مهارت،  گواهی دانش آموختگی دوره متوسطه دریافت خواهند کرد.

هاشمی ادامه داد: کرمانشاه می تواند از این ظرفیت استفاده کند و جزو استان های پیشتاز در این زمینه باشد تا پایه گذار حرکت های ارزشی باشیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان این که  بیش از 840 استاندارد آموزش مهارت در زمینه کشاورزی شناسایی شده است، گفت: راه اندازی یک مرکز سیار مهارت آموزی می تواند نقش مهمی در توانمندسازی کشاورزان استان داشته باشد.

معاون وزیر تعاون، در ادامه پیشنهاد راه اندازی یک مرکز آموزش فنی و حرفه ای در جوار
شهرک های صنعتی استان را داد و افزود: می‌توانیم در مراکز صنعتی و شهرک های صنعتی مهارت افراد را افزایش دهیم تا با ارتقای مهارت از ریزش آمار اشتغال جلوگیری شود
.

هاشمی با اشاره به برگزاری مسابقات مهارتی در سطح آسیا در آبان ماه سال آینده، گفت: این مسابقات در چندین رشته مهارت از جمله الکترونیک،  رباتیک، فناوری و... برگزار خواهد شد که استان کرمانشاه می تواند متولی یکی از این رشته ها باشد.

هاشمی همچنین پیشنهاد راه اندازی یک مجتمع فنی در اتاق بازرگانی کرمانشاه را در راستای ارتقای سطح مهارت تجار و بازرگانان استان کرمانشاه داد و افزود: معتقدم ایجاد یکHotel School  (کارگاه بزرگ آموزشی برای حوزه گردشگری) برای توانمندکردن فعالان حوزه  گردشگری  استان، با توجه قرار گرفتن کرمانشاه در مسیر تردد زوار عتبات عالیات، می‌تواند یک اقدام خوب باشد.


تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ١٤:٤٣ | تعداد نمایش خبر : 1538
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: